Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

MonaLisa Touch

‘Monalisa Touch’ Lazerle Genital Gençleştirme…

Ameliyatsız estetik…

Nerelerde kullanılır?

Sağlıklı bir cinsel yaşam, sağlıklı bir cinsel organ gerektirir. Özellikle menopoz sonrası, zaman zaman da menopozdan önce vajinanın içini kaplayan ve mukoza adını verdiğimiz doku zayıflar, sağlığın kaybeder. Bu durum tıpta ”vajinal atrofi” olarak isimlendirilir. Sonuçta vajende kuruluk hissi, cinsel birleşme sırasında ağrı ve hassasiyet gibi şikayetler ortaya çıkar. Tüm bunları Monalisa Touch lazer teknolojisi ile tedavi etmek mümkündür?

Vajinal Atrofi nedir?

Kadınlarda, özellikle de menopoz sonrası, çok yaygın olarak görülen bu durum sadece hastalar tarafından değil, doktorlar tarafından da sıklıkla göz ardı edilmektir.

Günümüzde menopoz sonrası ortalama yaşam 30 yıldır. Cinsel yaşamın yaşla beraber bitmediğini, bitmeyeceğini düşündüğümüzde menopoz sonrası oluşan vajinal atrofinin çözümü bir zorunluluk olmaktadır.

Genital organlar östrojen seviyesindeki düşüşe karşı hassastırlar ve bu durum menopoza girmiş kadınların yarısından fazlasında cinsel hayatı ve yaşam kalitesini ciddi bir şekilde etkilemektedir. Vulva-vajinal atrofi sonucu vajinada kaşıntı ve yanma hissi ile birlikte giden tahriş, kuruluk (%75), cincel ilişki sırasında acı duyma hissi (%38) ortaya çıkar. Ayrıca idrar kanalının da zayıflama sonucu idrar sorunları, özellikle idrar kaçırma ortaya çıkar. Bunun yanında gece sık idrara çıkma, çok sık sıkışma, idrar yaparken yanma da sık görülür. Bu şikayetler diğerleri gibi zamanla kaybolmaz, aksine artar.

Vajinal atofi ile ilgili şikayetler genellikle menopozdan 4-5 yıl sonra 0rtaya çıkmaya başlar. Menopoza girmiş kadınların %25-50’si sonrası bu şikayetlerle doktora başvurmaktadır. Özetle düşen östrojen seviyesi ile birlikte;

  • Vajenin içini kaplayan mukozanın en üst tabakasında (vajinal epitel) değişiklikler
  • Vajen dolaşımı ve salgısında azalma (kuruluk)
  • Vajende bulunması istenene vajinal laktobasillerde azalma ve PH seviyesinde yükselme görülür.

Vajinal epitelde değişiklik olursa ne olur?

Vajenin iç kısmı mukoza denilen bir doku ile kaplıdır. Bu tabakanın üzerinde vajen kanalı boyunca ince bir hücre tabakası olan epitel uzanır. Bu tabaka mukozayı cinsel birleşme sırasında olan mekanik sürtünmeden korur. Mukozadaki kollojen miktarının azalması epitele desteği azaltır, aynı zamanda vajen kanalının kıvrımları yok olur. Bu değişiklikler menopozun oturmasından 3-4 yıl süreçte olur biter

Vajinada kuruluk

Östrojen uyarılma sonucu vajendeki cinsel tepkiyi de modüle eder. Duvarlarda kanlanma artar, salgı miktarı yükselir, kayganlık artar. Menopozda ise bunun tam tersi olur.

Monalisa Touch Vajen gevşekliğinde kullanılabilir mi?

‘Gevşek vajen’ deyimi vajen kanalının genişliğinin arttığı durumlarda kullanılır. Bu sıklıkla doğum sonrası ve yaşlılıkla birlikte olur. Kanalın genişlemesinin doğum sırasında kasların hasar görmesi gibi başka nedenleri de olabilir. Lazer teknolojisi, bu genişleme vajen duvarlarının incelmesi ve sıklığını kaybetmesi sonucu oluşmuşsa çok başarılı sonuçlar verir. Vajen duvarını oluşturan yapılarda doğuma bağlı hasar oluştuysa (vajen yoluyla doğumun daha kolay olması için doktor tarafından vajen ağzında bazı doku ve kasların kesilmesi ve yeniden dikilmesi gibi) bu durumda cerrahi bir girişim gerekir. Ancak lazer tedavisi iyileşme sürecinde sonra yapılabilir ve kombine yaklaşım daha iyi sonuç verir.

İdrar kaçırmada bir faydası olur mu?

Kadınlarda idrar kaçırmanın  pek çok nedeni vardır ve düşünüldüğünden daha sık karşılaşılan bir sorundur. C02 fransiyonel lazer yöntemi ile vajen kanalına komşu seyreden idrar yolunun çevresindeki doku da sağlamlaşır. Bunun sonuncunda sıkışma sonrasında idrar kaçırmada ciddi düzelmeler olur. C02 fransiyonel lazer yöntemi ile tüm idrar kaçırmalarını tedavi etmek mümkün değildir. Fayda görüp görmeyeceğinizi doktorunuzdan sormalısınız.

Nasıl bir sonuç bekleyebilirim?

Menopoz öncesi kadınlarda vajen tonusunun belirgin bir şekilde arttığı, duvarların daha sağlıklı ve üçlü hale döndüğü gösterilmiştir. Menopoz sonrası yapılan tedavi sonrasında pek çok hasta kuruluk, ilişki sırasında ağrı ve yanma hissi gibi şikayetlerinde belirgin bir azalma ve dolayısıyla hayat kalitelerinde bir yükselme olduğunu söylemektedir. Tüm bunlar lazer tedavisi sonucu yenilenen ve daha sağlıklı hale gelen mukoza (vajenin içini kaplayan doku) sayesinde mümkün olabiliyor. Bu süreç 1-2 hafta içinde etkisini göstermeye başlasa da, tam etkisinin ortaya çıkması 1-2 ayı bulur.

Lazer tedavisi?

Lazerle vajen gençleştirme estetik bir işlem değildir. ”Gençleştirme” kelimesiyle anlatılmak istenen vajen dokularının lazerin etkisiyle yeniden yapılanması ve uzun zaman önce kaybolmuş işlevine kavuşmasıdır. Bu tedavi esnasında, özel olarak tasarlanmış bir uç ile vajen duvarlarına kontrollü olarak lazer ışınları yollanır. Lazerin etkisinin derinliği bilgisayar yazılımı tarafından kontrol edilir.

Bu işlemde en başarılı sonuçlar c02 franksiyonel lazer teknolojisi ile elde edilmektedir. Tedavi klinik koşullarında yapılmaktadır. Ağrı çok istisnai bir durumdur, dolayısıyla anestezi ihtiyacı yoktur. Bu tedavide hiçbir şekilde ameliyat söz konusu değildir, ancak hasta isterse anestezik bir krem uygulanabilir. İşlem toplamda 30 dakikadan az sürer.

Etki mekanizması?

”Monalisa Touch” olarak da bilinen bu teknolojide lazer enerjisi tek bir huzme şeklinde değil çok ince ışınlara bölünerek vajen duvarına yollanır. Bu sayede hem enerji daha derine iner, hem de olası yan etkiler azalır, iyileşme hızlanır. Lazer derin dokularda kollojen üretiminin artmasını sağlarken, vajen duvarını kaplayan mukozanın tazelenmesini sağlar. Bunun sonucunda vajende hem yapısal, hem de işlevsel bir gençleşme görülür.

İyileşme süresi nedir?

Ameliyat sonrası 1-2 gün o bölgede az miktarda rahatsızlık hissedilebilir. Bu süre zarfında ağır spor yapmamanın ve çok sıcak duş almaktan kaçınmanın yararı olabilir. Doktorunuzun önerdiği ağrı kesiciyi kullandığınızdan emin olun. Cinsel ilişki bir hafta sonra başlayabilir.

Monalisa Touch lazer yöntemi hangi kadınlar için uygundur.

Hormonal değişiklikler sonucunda vajinal dokularda zayıflama ve işlev kaybı olan her kadın bu tedaviye adaydır. Ayrıca doğum sonrası elastikiyetini yitirmiş vajen duvarı ve sıkıştıklarında idrar kaçıran kadınlar da sonuçlardan çok mutlu olmaktadırlar.

Bu yöntemin kullanılmaması gereken durumlar var mıdır?

Her ne kadar rapor edilmiş bir sorun olmasa da hamilelerde ve hamilelik şüphesi olanlarda bu tedaviyi ertelemekte fayda vardır. Menstürasyon dönemleri de doğal olarak tedavinin uygulanmadığı zamanlardır. Eğer vajende bir akıntı ya da enfeksiyon mevcutsa, lazer tedavi sonrasına ertelenir. Bunun dışında tüm kadınlarda sorun olmadan kullanılabilir.

Riski var mı?

Geçici kızarıklık ve ödem dışında şuana kadar rapor edilmiş bir yan etkisi yoktur.

Uygulama Süresi

60 Dakika Ayakta Tedavi

Nekahat Süresi

1 hafta cinsel ilişkiye girilmemelidir